تهران، میدان انقلاب، جمال زاده جنوبی
شبکه های اجتماعی

قرص و ژل ماشین ظرفشویی

قرص و ژل ماشین ظرفشویی

همانطور که هه ما میدانیم هر دستگاه تمیز کننده برای شستشو و تمیز کردن، نیاز به مواد شوینده مخصوص خودش دارد مثلا در لباسشویی که برای شستن لباس ها از آن استفاده می شود، مواد شوینده این دستگاه مایع یا پودر ماشین لباسشویی است.
 ماشین های ظرفشویی نیز برای شستن ظروف کثیف از مواد شوینده قرص و ژل ماشین ظرفشویی مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده میکنند.
 به همین منظور بسیاری از افراد برایشان سوال پیش می آید که کدام مواد شوینده مخصوص ظرفشویی مناسب شستن ظروف کثیف و چرب میباشد و همچنین کدام برای براق کردن و جلا دادن ظروف مناسب است.
در این مقاله می خواهیم در مورد تفاوت این دو مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی یعنی قرص و ژل ماشین ظرفشویی صحبت کنیم و بگوییم هر کدام از این دو مواد شوینده ظرفشویی برای چه زمانی مناسب است که استفاده شود.
 تا با استفاده نادرست از مواد شوینده ظرفشویی باعث آسیب رساندن به ماشین ظرفشویی خود نشوید که نیازمند به تعمیر ظرفشویی خود در برندهای مختلف اعم از تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ و… شوید.

قرص ماشین ظرفشویی

قرص‌های ماشین ظرفشویی به شکل مکعب مستطیل کوچک می باشند و هنگام استفاده از آن باید در محفظه مخصوص خودش قرار بگیرند.
این قرص‌ها هنگام فرایند شستشو کاملا در آب حل می‌شوند و ظرف ها را تمیز و درخشان می‌کنند.
به دلیل ترکیبات ویژه‌ای که در این قرص ها وجود دارد، به همین منظور هنگام استفاده از قرص های ظرفشویی دیگر نیازی به نمک ظرفشویی و جلادهنده نیست.
 آنزیم‌های موجود در این قرص‌ها با قدرت ویژه‌ای که دارند هر نوع لکه، سوختگی و چربی را کاملا از بین می‌برند.
این قرص های ماشین ظرفشویی هم خارجی و هم ایرانی در برند های مختلف در فروشگاه ها وجود دارد.
معمولا قرص‌های خارجی قیمت بالاتری نسبت به قرص‌های ایرانی دارند. به افرادی که دنبال یک قرص مخصوص ماشین ظرفشویی با کیفیت و قیمت مناسب هستند پیشنهاد میکنیم نسبت به برند و هزینه ای می خواهند صرف آن کنند در فروشگاه ها جستجو کنند.
قرص های ماشین ظرفشویی در بسته‌های ۲۴ و ۴۸ عددی موجود است‌. از ویژگی های قرص ماشین ظرفشویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

درخشان و براق کننده ظروف

از بین برنده لکه‌ها و چربی‌ها

عدم وجود فسفات و دیگر مواد مضر

جلوگیری از تشکیل رسوب

دارای پلیمر ضد خش

دارای آنزیم‌های ضد خش و ساییدگی

قرص ماشین لباسشویی

ژل ماشین ظرفشویی

ژل های ماشین ظرفشویی از دیگر مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی میباشند.
 که برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده میشود. ژل های ماشین ظرفشویی دارای پایه آب می باشند بنابراین به راحتی در هر دمایی در آب حل میشوند.
وقتی از ژل ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف استفاده میکنید دیگر نیازی به نمک و جلادهنده برای شستن ظروف نیاز نیست.
 ژل های ماشین های ظرفشویی را باید نسبت به ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کرد. از ویژگی های ژل ماشین ظرفشویی:

حل‌پذیری آسان در آب

جلوگیری از ساییدگی و خوردگی ظروف

درخشان و خوش‌بو کردن ظرف‌ها

عدم نیاز به نمک مخصوص و جلادهنده

ژل ماشین ظرفشویی

اندازه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

معمولا ژل ماشین ظرفشویی را برای شستن ظروف در حجم کم استفاده می شود. هر چقدر ظرف ها درون ماشین ظرفشویی بیشتر باشد، حجم استفاده از ژل ماشین ظرفشویی نیز بیشتر میشود و برعکس، اگر ظروف درون ماشین ظرفشویی کم باشند از ژل ماشین ظرفشویی کمتری استفاده میشود. این موضوع بیانگر مقرون به صرفه بودن میباشد.
اگر می خواهید از ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی استفاده کنید، توصیه می کنیم حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی از ژل درون دستگاه بریزید.

اندازه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی
نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی

قبل ازاینکه ژل ماشین ظرفشویی را برای شستن ظروف در ظرفشویی خود خرید کنید ابتدا بررسی کنید که آیا دستگاه شما امکان استفاده از ژل شستشو ظروف برای شستن ظرف ها در ماشین ظرفشویی خود دارید یا خیر.
اگر مطمئن شدید که می توانید از ژل برای شستشو ظروف استفاده کنید.
ما به شما توصیه می کنیم که یکی از بهترین برندهای تولید کننده ژل را خریداری کنید. ژل ماشین ظرفشویی پریل، فست دراپ، ناتار برخی از بهترین برندها در این زمینه هستند.
محل ریختن ژل شستشو ماشین ظرفشویی پشت درب ماشین ظرفشویی (داخل دستگاه) محلی که به شکل یک مربع پوشیده بوده، محل ریختن ژل شستشو میباشد. بنابراین هنگام استفاده از ژل، تنها کافیست درب دستگاه را باز کنید و پوششی که روی این محل قرار دارد را بردارید و داخل آن به میزان لازم و نسبت به حجم ظروف برای شستن ظروف ژل بریزید.
به این نکته نیز دقت داشته باشید محلی که به شکل دایره ای شکل میباشد محل ریختن جلادهنده است و در آن نباید ژل شستشو را بریزید.

تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی

تا الان با ویژگی‌های قرص و ژل ماشین ظرفشویی آشنا شدیم. و اکنون میخواهیم تفاوت این دو باهم را بیان کنیم:

قرص های ماشین ظرفشویی به صورت جامد و به شکل مکعب مستطیل کوچک می باشد، اما ژل ماشین ظرفشویی به صورت مایع است.

قدرت چربی‌زدایی در قرص های ماشین ظرفشویی بیشتر از ژل شستشو است.

 قرص ماشین ظرفشویی در آب ۱۱۰ درجه سانتی‌گراد حل می‌شود، اما ژل در هر دمایی قابلیت حل شدن دارد.

مقدار قرص های ظرفشویی مشخص است، یعنی نمی‌توان مقدار آن را کم کرد اما ژل را به مقدار دلخواه و نسبت به حجم ظروف می‌توان استفاده کرد.

نگهداری و استفاده از قرص های ظرفشویی آسان‌تر از ژل شستشو ظرفشویی است، زیرا این امکان وجود دارد که ظرف ژل سوراخ شود و اینکه امکان سرریز شدن آن هنگام ریختن در محفظه ماشین ظرفشویی وجود دارد.

 قیمت قرص های مخصوص ماشین ظرفشویی نسبت به ژل شستشو ظرفشویی کمی گرانتر میباشد، اما از ژل به صرفه‌تر است زیرا امکان هدر رفت ژل بیشتر از قرص وجود دارد.

قرص های ماشین ظرفشویی چون به زمان بیشتری برای حل شدن نیاز دارد، در شستشوهای سریع نمیتوان از آن استفاده کرد. به همین منظور میتوان ژل را جایگزین شستشو ظروف در ماشین ظرفشویی کرد.

 تنوع در برند های قرص ماشین ظرفشویی بیشتر از ژل است.

قرص‌ها با تمام انواع ماشین ظرفشویی سازگار هستند اما ژل‌ها فقط با برخی از مدل‌ها یا برندهای ماشین ظرفشویی سازگاری دارند.

تفاوت قرص ماشین ظرفشویی با ژل ماشین ظرفشویی

مزایا و معایب قرص های مخصوص ماشین ظرفشویی

بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی موادی می باشد که سخت ترین لکه ها را از بین ببرد و باعث تغییر رنگ یا ایجاد خراش در ظروف نشود.
 قرص های ماشین ظرفشویی از اصلی ترین مواد شوینده برای ماشین ظرفشویی میباشد. از مزایای ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده آسان

تنوع بالا در برندها و مدل های مختلف

قدرت پاک کنندگی بالا

مهمترین مزیت قرص های ماشین ظرفشویی نسبت به سایر شوینده های ظرفشویی این میباشد که امکان استفاده در تمامی مدل های ماشین ظرفشویی وجود دارد.
 این مشکل برای سلامت دستگاه بسیار مهم است. اگر از مواد شوینده اشتباه برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی استفاده کنید، ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل میشود و نیاز به تعمیر ماشین ظرفشویی بوش خود دارید.
دانستن مزایا و معایب استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی از هر برند به شما کمک می کند تا بهتر از دستگاه خود استفاده کنید.
استفاده از قرص های ماشین ظرفشویی فقط به خاطر کارایی آنها نیست. اگرچه قرص ها مزایای زیادی نسبت به سایر پاک کننده ها دارند، اما استفاده از آنها نیز می تواند مشکل ساز باشد. از معایب ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قیمت قرص های ماشین ظرفشویی نسبت به سایر شوینده های ماشین ظرفشویی بالاتر میباشد

عدم کنترل مقدار صحیح مواد شوینده با توجه به حجم ظروف

اگر تعداد ظروف در ماشین ظرفشویی کم باشد و از مواد شوینده ماشین ظرفشویی بیشتر از حجم ظروف استفاده شود باعث میشود که بعد از شستشو ظروف در ماشین ظرفشویی مقداری مواد شوینده بر روی ظروف باقی میماند.

مزایا و معایب قرص های مخصوص ماشین ظرفشویی

مزایا و معایب ژل های مخصوص ماشین ظرفشویی

بهترین مواد شوینده ماشین ظرفشویی موادی می باشد که سخت ترین لکه ها و چربی ها را از ظروف اربین ببرد. از مزایای استفاده از ژل شستشو ماشین ظرفشویی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهم ترین ویژگی ژل های شستشو ماشین ظرفشویی این است که فرمولاسیون آنها بر پایه آب است. این مزیت باعث می شود که برخلاف قرص ها و پودرها هنگام استفاده، روی ظروف شیشه ای ساییدگی یا خراش ایجاد نشود.

قیمت ژل های ماشین ظرفشویی متوسط بین قرص ها و پودر ماشین ظرفشویی میباشد.

اگر نیاز دارید علاوه بر تمیز شدن ظروف شفافیت نیز داشته باشد باید علاوه بر اینکه از ژل شستشو استفاده می کنید از جلادهنده نیز استفاده کنید.

ژل های شستشو ماشین ظرفشویی انحلال پذیری بسیاری خوبی در آب دارند.

معایب ژل های مخصوص ماشین ظرفشویی:

از نقاط ضعف این ترکیبات می توان به عدم وجود انواع مختلف در بازار اشاره کرد.

می توان آن را با مایع ظرفشویی اشتباه گرفت.

اگرچه در آب بیشتر از پودر ها و قرص ها حل می شوند. اما اگر به هر دلیلی منحل نشوند آنها همچنین می توانند یک لایه ابری روی بشقاب ایجاد کنند.

از آنجایی که آنها مانند قرص ها مقدار ثابتی برای مصرف ندارند، استفاده بیش از حد می تواند باعث زودتر تمام شدن آن ها شود.

مزایا و معایب ژل های مخصوص ماشین ظرفشویی

تعمیر ماشین ظرفشویی

استفاده از مواد شوینده متناسب با مدل و نوع ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف بسیار ضروری میباشد.
زیرا اگر از برند و نوع مواد شوینده مخصوص ماشین ظرفشوییتان استفاده نکنید باعث بروز مشکلات فنی و مشکلاتی در ظرفشویی خود میشوید که در آن صورت نیازمند به یک تعمیرکار و تکنسین مخصوص ماشین ظرفشویی دارید.
اگر به دلیل اشتباهاتی در انتخاب مواد شوینده متناسب با ماشین ظرفشویی خود، دچار مشکلات و ایرادات فنی ای شدید می توانید تعمیر ماشین ظرفشویی خود اعم از تعمیر ماشین ظرفشویی سامسونگ و… خود را به ما در کارا با استاد بسپارید.
تکنسین های ما در کارا با استاد دارای تخصص در زمینه تعمیرات ماشین ظرفشویی میباشند.

سوالات متداول

ژل ماشین ظرفشویی بهتر است یا قرص ماشین ظرفشویی؟

قدرت شست و شو در قرص‌ها خیلی بهتر از ژل ها از نظر تمیز کردن چربی‌های غلیظ و سنگین روی ظروف می باشد. ولی اگر حجم ظرف هایتان زیاد نمی باشد و همچنین چرب نیست و می خواهید در زمان کمتری ظروف شما شسته شود از ژل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

قیمت قرص ماشین ظرفشویی به صرفه تر است یا ژل ماشین ظرفشویی؟

قرص‌های ماشین ظرفشویی نسبت به ژل‌های ماشین ظرفشویی علاوه بر تنوع بالا قدرت پاکیزگی بیشتری دارد بنابراین قیمت بالاتری نیز دارند. اما از لحاظ شست‌وشوی اصولی و تمیز، قرص‌ها خاصیت چربی‌زدایی بیشتری دارند.

چرا باید ظروف را قبل از اینکه درون ماشین ظرفشویی قرار دهیم آب بکشیم؟

علت تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی این است که تکه های غذا باعث انسداد بازوهای آبپاش و یا مسدود کردن مسیر شناور نشوند. از علت دیگر تمیز کردن باقی مانده های غذایی از ظروف این است که مواد غذایی خشک شده با یک آبکشی ساده، کمی نم دار شوند و پس مانده ها به راحتی پاک شوند. در برخی از مدل های جدید ماشین ظرفشویی، پیش شستشو و برنامه ویژه ای برای تمیز کردن پسماند غذایی در نظر گرفته شده است. در نتیجه با فعال کردن این برنامه دیگر آسیبی به ماشین ظرفشویی وارد نمی شود

هر قرص ماشین ظرفشویی برای چند بار مورد استفاده قرار میگیرد؟

ماندن لباس‌های خیس بعد از شسته شدن آنها برای مدت طولانی در ماشین لباسشویی، علاوه بر آسیب به قطعات لباسشویی و کپک زدن ماشین لباسشویی، موجب بوی بد لباس‌ها نیز خواهد شد.

آیا قرص ماشین ظرفشویی تاریخ مصرف دارد؟

یک بسته قرص ماشین ظرفشویی حدود 15 ماه تاریخ مصرف دارد. در صورتی که بعضی از برند ها ادعا دارند که قرص ماشین ظرفشویی آنها منقضی نمیشود.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید
Call Now Buttonتماس بگیرید! 02168402