تهران، میدان انقلاب، جمال زاده جنوبی
شبکه های اجتماعی

عوض نکردن فیلتر یخچال چه عوارضی دارد؟

عوض نکردن فیلتر یخچال چه عوارضی دارد؟

عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال  از موضوعات بسیار مهمی می باشد که در بسیاری از موارد به آن توجه نمیشود.
فیلتر تصفیه آب که درون برخی از یخچال فریزرها تعبیه شده است، مانند سدی در برابر ورود ذرات معلق در آب و آلاینده ها عمل می کند.
 به همین دلیل است که می تواند تاثیر زیادی بر سلامت و کیفیت آب ایجاد کند. اما با کثیف شدن فیلترها و یا از کار افتادن فیلتر ها نه تنها سلامتی بدن را تهدید میکند، بلکه به یخچال فریزر و قطعات داخلی آن نیز آسیب های جدی ای وارد می کند.

فیلتر یخچال

فیلتر یخچال یکی از قطعات یخچال‌های ساید بای ساید میباشد.
بیشتر یخچال‌ها در مدل‌ های جدید مثل ساید بای سایدها، مستقیم به آب شهری وصل میباشند و مخزن داخلی آن‌ها به‌صورت اتوماتیک از آب شهری پر می‌شود تا با آن آب سرد و قطعات یخ تولید میکند و در اختیار مصرف‌ کننده قرار میدهد. با توجه به آلودگی و املاحی که در آب‌ وجود دارد، شرکت‌های سازنده یخچال، در داخل یخچال‌ها از فیلترهای تصفیه کننده آب مختلف استفاده می‌کنند تا ناخالصی ها و املاح موجود در آب را از بین ببرد و کیفیت آب آشامیدنی افزایش دهد.

کاربرد و وظیفه فیلتر یخچال

وظیفه و کاربرد فیلتر یخچال این است که کلر موجود در آب را از بین ببرد.
برای تصفیه آب شهری، از کلر استفاده می‌شود. کلر یک ماده‌ای ضدعفونی‌کننده و مناسب تصفیه آب میباشد،  اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند مشکلات مختلفی را برای دستگاه گوارش و سایر ارگان‌های بدن ایجاد کند.
 از زمانی که آب لوله‌کشی از تصفیه خانه‌ها به لوله‌کشی منزل منتقل شود، ممکن است بارها در لوله‌ها رنگ و بوی آن تغییر کند.
در نتیجه مهم‌ترین کاربرد فیلتر یخچال را میتوان گفت که کلر موجود در آب را حذف می‌کند.اما این مورد تنها کاربرد فیلتر یخچال نیست از کاربردهای دیگر فیلتر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• حذف املاح و شن‌ریزه
• حذف آفت‌کش‌ها و انگل‌ها
• حذف مواد شیمیایی

• حذف باکتری‌های مضر
• حذف فلزات سنگین موجود در آب
• بهبود رنگ و طعم آب

عملکرد فیلتر یخچال

جنس فیلتر یخچال از چیست؟

فیلترهای یخچال از جنس کربن فعال ساخته شده‌است و توانایی حذف املاح و رسوبات درشت آب را دارند.
 البته به این نکته نیز باید توجه کنید که فیلتر یخچال مانند هر کالای مصرفی دیگر برند تقلبی آن نیز در بازار موجود میباشد و تشخیص اصلی یا تقلبی بودن این کالا کمی دشوار است که برای تشخیص فیلتر اصلی از تقلبی آن باید به موارد زیر توجه کنید:

در ابتدا برای خرید فیلتر یخچال باید به فروشگاه‌ها، سایت‌ها و مکان‌های معتبر مراجعه کنید تا فیلتر یخچال اصلی را تهیه کرده باشید.

نکته بعدی که حائز اهمیت میباشد این است که فیلتر های یخچال قیمت های ارزانی ندارند پس اگر جایی دیدید که قیمت فیلتر یخچال پایین می باشد بدانید که جنس آن اصلی نیست و از خرید آن باید خودداری کنید.

به فیلترهای یخچال بعد از تولید دو نوع ماده نگهدارنده اضافه می‌شود و به سرعت بسته بندی می‌شوند. در واقع فیلترهای یخچال اگر در هوای آزاد قرار بگیرند، کیفیت و عمر مفید خود را از دست می‌دهند. بنابراین فیلترهایی که در بازار بدون بسته بندی و فله‌ای عرضه می‌شوند، کیفیت خوبی نخواهند داشت.

بعد از توجه به بسته بندی باکیفیت و مرغوب فیلتر، به نوشته های روی بسته بندی و برندی که روی آن حک شده است دقت کنید که با نوشته‌ها و برند خود فیلتر مساوی باشد.

برای اینکه از اصل بودن جنس مطمئن شوید نام شرکت ثبت شده روی فیلتر یخچال را در اینترنت جستجو کنید.

توجه کنید که روی فیلتر لیبل خورده باشد و مقدار آبدهی که روی لیبل فیلتر ثبت شده است، با مقداری که روی لوله فیلتر ثبت شده، همخوانی داشته باشد.

نکته دیگر توجه به این میباشد که فیلتر یخچال دارای علامت استاندارد از سازمان بین المللی NFS و همچنین سازمان بین المللی FDA همچنین قابل پیگیری بودن در سایت‌های مسئول فروش و تولید کنندگان باشد.

متخصصین و تکنیسین‌های با سابقه در این حوزه، فیلتر های اصلی را از تقلبی تشخیص میدهند، پس بهتر است برای انتخاب فیلتر و نصب آن، از افراد متخصص این حوزه کمک بگیرید.

تعویض فیلتر یخچال

وقت و زمان تعویض فیلتر یخچال

در حالت کلی عمر مفید فیلترهای یخچال بین 6 ماه تا 1 سال می باشد.
 فیلتر ها در دو نوع فیلتر داخلی و فیلتر خارجی میباشد که تعویض فیلترهای داخلی حدود 6 ماه یکبار و تعویض فیلترهای بیرونی هر 6 ماه تا یک سال میباشد.
فیلتر های یخچال باید در زمان مقرر تعویض کرد زیرا مواد داخلی که در آن وجود دارد اشباع شده و دیگر کار تصفیه آب را انجام نمی دهد و با گذشت زمان مواد داخلی آن فاسد میشود و باعث رشد باکتری ها در فیلتر میشود که همین موضوع سبب سختی آب می شود.

چرا باید فیلتر یخچال را عوض کنیم؟

در یخچال فریزر ها به دلیل اتصال مستقیم یخچال به شیر آب لوله‌کشی، و برای حفظ سلامت بیش‌تر، آب از فیلترهای مخصوص عبور میکند.
 در واقع فیلتر آب یخچال می‌تواند رسیدن آب را به آب سردکن بدون اینکه ناخالصی ای در آن وجود داشته باشد را تضمین می کند.
به همین دلیل بعد از گذشت زمان پس از جریان مداوم آب، ناخالصی‌های پیش‌بینی نشده مانند کلر و یا عناصر دیگر در فیلتر به دام افتاده و موجب کاهش راندمان آن می‌شوند.
با عوض نکردن فیلتر یخچال و یا دیر عوض کردن فیلتر آب یخچال ، این ناخالصی‌های به وجود آمده از فیلتر عبور میکند و وارد آب سردکن می‌شوند و می‌توانید تغییر طعم آب را به خوبی احساس کنید.
یکی از دلایل مهمی که باید فیلتر آب را به موقع و در زمان تعیین‌شده تعویض کنید نیز همین مسئله است.
برخی از یخچال‌ها مجهز به فناوری‌ای هستند که می‌تواند زمان مناسب برای تعویض فیلتر آب را به شما نشان دهد.
تعویض فیلتر آب یخچال مانند یخچال بوش باعث تازه شدن آب و پاکیزه شدن آن از باکتری‌ها و املاح مضر می‌باشد.
 در واقع آب معدنی با نیتراتِ مناسب به شما تحویل داده میشود که با توجه به نوع فیلتر، ممکن است عمل آنتی باکتریال هم در آن انجام شود و همچنین شما را از تعمیر یخچال دوو و یا هر مدل دیگری خودداری میکند.
آب در اکثر مناطق ایران دارای رسوب، املاح، باکتری و کلر زیادی هست که با خوردن این آب به صورت روزانه، سلامتی شما را به خطر می‌اندازد و باعث بروز بیماری‌هایی مثل سنگ کلیه و … میشود. برای انتخاب فیلتر تصفیه آب باید ویژگی های های زیر رو در نظر بگیرید:

o درصد نیترات آب محل سکونت
o میزان باکتری موجود در آب
o لوله‌های آب به کار رفته در ساختمان
o جرم داخل لوله‌های آب ساختمان
o رسوبات و املاح آب

عوض کردن فیلتر یخچال

عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال

اگر فیلتر یخچال را در زمان تعیین کننده آن تعویض نکنید باعث بروز مشکلات زیر میشود:

تصفیه نکردن آب:

بعد از گذشت مدت زمان عوض نکردن فیلتر یخچال باعث میشود که دیگر آب در فیلتر یخچال تصفیه نشود و املاح، کلر و دیگر مواد مضر برای بدن وارد آب شوند. همچنین باعث میشود سلامت شما را به خطر بیندازد.

سوختن جای یخساز:

وجود رسوبات و املاح در آب، باعث می‌شود تا یخساز در درست کار کردن خود دچار مشکل و ایراد شود.
 افزایش میزان رسوبات و املاح در آب، باعث مسدود شدن لوله‌های یخساز میشود، در نتیجه با انسداد لوله های یخساز باعث سوختن آن خواهد شد.
یخ ساز یک قطعه بسیار حساس، گران قیمت و مهم دریخچال‌های سامسونگ محسوب می‌شود.
اگر فیلتر یخچال سامسونگ را انجام ندهید درنهایت شما را به تعمیر یخچال سامسونگ وادار میکند.

کم شدن فشار از محل آبریز:

وجود املاح و رسوبات در فیلتر آب باعث میشود که در محل خروج آب از آبریز جمع شوند و فشار آب از آبریز را کم کند.

فاسد شدن مواد داخل فیلتر یخچال:

یکی از مهم‌ترین عوارض عدم تعویض  فیلتر یخچال، فاسد شدن مواد داخل آن میباشد.
 موادی که در داخل فیلتر‌های تصفیه قرار دارند، پس از مدت زمان طولانی که در معرض آب قرار بگیرند، ممکن است فاسد شوند.
فاسد شدند فیلتر یخچال باعث ایجاد مواد سمی شده و آب مصرفی آن باعث مسموم شدن شما میشود.

ایجاد رسوب و گرفتگی در مسیر آب:

یکی از معمول ترین و رایج ترین عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال،  رسوب مواد مختلف و گرفته شدن مسیر آب یخچال خواهد بود.
 اگر پس از مدتی احساس کردید که فشار آب خروجی از آب خوری یخچال شما کاهش پیدا کرده، این نشان دهنده آن است که رسوبات داخل فیلتر، جلوی عبور آب را می‌گیرند.
 این روند تا جایی ادامه خواهد یافت که فیلتر به صورت کلی جلوی عبور آب را بگیرد.

آلودگی و ایجاد میکروب در یخچال:

مهم ترین عوارض برای عوض نکردن فیلتر یخچال  بروز آلودگی و رشد میکروب در یخچال میباشد.
 وقتی باکتری و میکروب تکثیر پیدا کند جلبک و خزه درلوله آب تولید میشود و برای همین است که باید عوض نکردن فیلتر یخچال را جدی بگیریم.

تعمیر یخچال و فیلتر

در مطالب بالا به صورت کامل در مورد فیلتر و اهمیت عوض کردن و عوض نکردن آن صحبت کردیم.
کاربران ممکن است به دلایل مختلفی مانند: عدم نگهداری و سرویس درست یخچال، قرار دادن یخچال در جای نامناسب، پشت گوش انداختن برای عوض نکردن فیلتر یخچال و… باعث آسیب رساندن به یخچال میشود.
 همانطور که میدانیم تعمیر یخچال نیاز به تخصص و حرفه دارد زیرا یخچال از قطعات حساس و پیچیده ای تشکیل شده است پس تعمیر آن باید به دست یک فرد با تجربه و با مهارت انجام شود.
 به همین منظور ما به شما خدمات تعمیر یخچال کارا با استاد را پیشنهاد می کنیم زیرا تکنسین و تعمیرکاران کارا با استاد دارای تجربه و تخصص در زمینه تعمیرات یخچال می باشد و کلیه خدمات تعمیرات یخچال را به صورت تخصصی و با ضمانت برایتان انجام میدهند.
 تکنسین ما در کارا با استاد تعمیر انواع یخچال اعم از تعمیر یخچال ال جی ، یخچال بوش و… را در محل برایتان انجام میدهند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحات و مشکلات و عوارض برای عوض نکردن فیلتر یخچال که در مقاله بین کردیم، عدم تعویض فیلتر یخچال باعث بروز مشکلات مانند کاهش کیفیت آب مصرفی و آشامیدنی میشود.
پس بهتر است تعویض فیلتر یخچال را حدی بگیرید و جنس اصلی آن را تهیه کنید تا دستگاه عالی برای تصفیه آب داشته باشید.

سوالات متداول

عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال چیست؟

مهمترین عوارض عوض نکردن فیلتر یخچال می توان به خراب شدن شیر برقی یخچال، آلودگی میکروبی یخچال و فیلتر و افت فشار آب نیز اشاره کرد.

تاثیر تعویض فیلتر یخچال بر روی کیفیت آب چیست؟

فیلترباعث بهتر شدن کیفیت آب می شود و می تواند سلامت آب را تا حدی نیز تضمین کند پس تعویض آن را باید جدی گرفت.

مضرات عوض نکردن فیلتر یخچال چه چیزی میباشد؟

در ساختار بیشتر فیلترهای جدید، کربن اکتیو (فعال) وجود دارد. بعد از 12 ماه استفاده از فیلتر آب، کربن اکتیو کارایی مفید خود را از دست می‌دهد. همچنین اگر در بازه زمانی تعیین شده تعویض فیلتر انجام نگیرد، باعث جمع شدن باکتری و رسوب آب می‌شود، که این امر باعث کاهش فشار آب می‌شود و می‌تواند موجب آسیب دیدن شیر برقی یخچال شود. آسیب رسیدن به شیر برقی باعث می‌شود به تعمیر یخچال نیاز پیدا کنید و هزینه زیادی بپردازید. جمع شدن رسوب آب و باکتری در نهایت باعث ایجاد جلبک می‌شود، و سلامتی انسان را به خطر می‌اندازد.
نوشته های مرتبط
یک پاسخ بنویسید
Call Now Buttonتماس بگیرید! 02168402